Je šusťákovina stále v módě?

Asi není potřeba říkat, že obléknout bychom se měli tak, jak to odpovídá tomu, kam se chystáme. Pokud jdeme například na obchodní schůzku, vezmeme si na sebe oděv, ve kterém budeme vypadat profesionálně. Avšak v případě, že trávíme volný den doma, pak se oblečeme tak, abychom se cítili pohodlně.

Avšak ačkoliv se to na první pohled nezdá, i tyto věci podléhají módním trendům, a to více, než bychom čekali. Dobrým příkladem může být šusťákovina. Starší generace ji moc dobře zná, neboť byla považována za jedno z nejlepších oblečení do terénu.

dítě v šusťákové soupravě

A dávalo to také smysl. Je nepromokavá, takže jsme nezmokli ani při nepřízni počasí. Avšak zároveň je také lehká a relativně pohodlná, na rozdíl od pláštěnky. Dá se i poměrně snadno vyprat, neboť na ní příliš neulpívá špína.

Přes tyto vlastnosti, které byly dobře známy, se však postupně vytratila. Dnes ji již prakticky nikde nevidíme. Z jakého důvodu?

Mohlo by se zdát, že za tím byl vzhled, avšak tak tomu není. Důvodem je vynález a zvýšená dostupnost lepších materiálů, jako je například softshell, které jsou pro tento účel mnohem vhodnější. Protože šusťákovina má přes všechny svoje klady i nedostatky.

moderní outdoorové oblečení

Tím hlavním je, že vrchní vrstva nepropouští vzduch. To při zvýšené fyzické námaze a zpocení způsobuje, že tričko nemůže na vzduchu postupně vysychat. Stává se tak čím dál promočenější. Navíc tím, že je lehká, příliš nehřeje. A tato kombinace rozhodně není něco, co bychom při delší procházce v namáhavém terénu chtěli.

Není tedy divu, že jakmile byly objeveny materiály, které jsou nepromokavé, avšak zároveň i savé, začali jim lidé houfně dávat přednost. Rozhodně totiž nikdo nestojí o to, aby byl na konci své cesty naprosto promočený.

Pokud se vám však líbí, není důvod, proč byste si ji nemohli opatřit. Dosud je relativně snadno dostupná, takže sehnat ji není problém. Jen mějte na paměti její nedostatky, ať pak nejste zklamáni.