Točité schodiště: praktické a moderní řešení i pro netradiční interiér

Lze ovšem vidět i schody, které jsou také točité, ale centrální sloup chybí a schodiště vytváří spirálu. V obou případech jde o výrazově moderní schodiště, velice oblíbené nejen pro malou náročnost na prostor, ale také pro své designové vyjádření.

Historie točitých schodišť nás zavádí daleko do minulosti. Vůbec první točité schody byly postaveny pravděpodobně jako stavební prvek, který umožňoval přístup na vrchol minaretů, do věží a zvonic, kde byl většinou velmi omezený prostor a dalším ryse byla značná výška budovy.

točité

Dnes se používají se stejným účelem, ale také jednoduše pro přístup do horního patra nebo podkroví domu, kde dostupný prostor neumožňuje konstrukci běžného schodiště.

Točitá schodiště jsou kromě funkčního nástroje vhodného zejména do prostředí, kde není k dispozici mnoho míst také originálním a podnětným kusem nábytku. Zvědavé, designové, prostorově úsporné, perfektně se přizpůsobí jak vnitřnímu, tak venkovnímu prostředí a mohou být vyrobeny ze dřeva, kovu, skla nebo z kombinace těchto tří materiálů. Mohou být dokonce i z betonu. Vzhledem k svému tvaru vyžadují zábradlí. To může být ze stejného materiálu jako je schodiště, nebo z odlišného materiálu s jinou strukturou, rozdílnými vlastnostmi a barvou. V moderním prostředí působí dobře kontrastní materiál.

točité2

Točitá schodiště mohou být například celá ze dřeva nebo ze železa nebo z obou materiálů dohromady nebo mohou být zabudována do betonu.
Mohou mít boční zábradlí ze dřeva nebo kovu, a dokonce i ze speciálně upraveného tvrzeného skla, které má tu výhodu, že propouští světlo.
Přizpůsobují se jakémukoli typu prostředí a nábytku díky své univerzálnosti, barvám a stylům, ve kterých jsou vyráběny, a mohou být navrženy na míru podle požadavků a potřeb zákazníka. To umožňuje jejich použití i v složitém prostoru, kde se počítá s každým centimetrem.

Točitá schodiště mohou být jednoduchá, ale mohou mít také podstatnější a propracovanější strukturu.