Ověřte si, co vlastně dostanete

Hledáte si práci, ale neorientujete se v tom, jaké finanční hodnocení očekávat, kolik vlastně potřebujete? Co je to hrubá a co čistá mzda kalkulackacistemzdy.cz?

Hodinová mzda, měsíční mzda, úkolová mzda

Hodinová mzda je platový výměr, který získáte za hodinu vaší práce, ačkoliv musíte odpracovat určitý počet hodin. Hodinová mzda je velmi výhodná v případě, že očekáváte přesčasy, které vám tímto způsobem budou řádně proplaceny, většinou i s procentuálním příplatkem. Každý měsíc má jiný počet pracovních dní, tudíž jiný součet hodin a vaše výplata se bude odvíjet právě od toho.

Měsíční mzda je pevně daná. Nezáleží na tom, kolik má měsíc pracovních dní, ani na vašich přesčasech. Výhodou této mzdy je, že máte své peníze víceméně jisté a víte, co přesně očekávat.

strom peněz

Úkolová mzda se odvíjí od plnění úkolů, za které je vám vždy předem slíbená částka. Záleží potom tedy na vás, kolik si vyděláte.

Hrubá a čistá mzda

Při pracovním pohovoru jistě přijde řeč na váš plat. Dávejte si však pozor, protože se bude mluvit o hrubé mzdě, která je rozdílná od mzdy čisté. Zjednodušeně řečeno je hrubá mzda to, co za vás zaměstnavatel zaplatí a čistá mzda zase tím, co dostanete.

Z hrubé mzdy se totiž každý měsíc odečítá záloha na zdravotní pojištění, které vám hradí zdravotní péči. Dále pak na sociální pojištění, které vás chrání při ztrátě zaměstnání, či nedostatečných příjmech. Dále se pak odečítá záloha na daň a přičítá daňový bonus na děti.

počítání peněz

Výpočet čisté mzdy je složitější a závisí na mnoha různých faktorech. Chcete-li si spočítat svoji čistou mzdu, ideální bude použít kalkulačku pro výpočet čisté mzdy.

Jak zjistit, kolik vlastně potřebuji

Projděte si měsíční výdaje a porovnejte je s očekávaným příjmem. Započítejte nájem (pokud nějaký platíte), inkaso za energie, výdaje za užívání automobilu, či jiné výdaje na cestování, internet a jiná placená média, výdaje na domácnost, nákup potravin a oblečení, v případě že máte děti pak výdaje spojené se vzděláváním. Přičtěte si částku na nečekané výdaje (oprava automobilu, pračky, nemoc), něco na ušetření, něco na výjimečné výdaje (popelnice, vodné stočné, daň z nemovitosti) a máte hrubý odhad toho, jakou čistou mzdu budete potřebovat.