Co má člověk nadělat?

Pokud se zpozdí let, není to už v dnešní době nic zase až tak neobvyklého a cestující s tím prostě musí počítat. Ale pokud se takový let zpozdí více, než je zdrávo, a pokud je na vině tomuto zpoždění letecká společnost, svítá v jistých případech naděje na to, že z toho bude poškozený cestující aspoň něco mít.
lidé v letištní hale
Podle regulace EC 261/2004 totiž náleží v konkrétních situacích cestujícím, kterých se dotklo zpoždění letu zaviněné leteckou společností, alespoň naděje na vcelku zajímavé odškodnění. To však pouze v případech, kdy:
– dosáhne toto zpoždění v cílové destinaci přinejmenším pevně dané délky
– a bylo zaviněno leteckou společností, která, jak již zaznělo, spadá pod zmíněnou regulaci, tedy:
a) má sídlo na území Evropské unie nebo v některém z dalších členských států spadajících pod tuto regulaci, tedy v Norsku, ve Švýcarsku či na Islandu
b) zpožděný let byl provozován jakoukoliv leteckou společností na území tohoto prostoru
c) nebo šlo o let, jenž směřoval z tohoto prostoru mimo něj
V jiných případech, tedy třeba tehdy, když má vinu na zpoždění nějaký rozmar přírody, omezení letového provozu, bezpečnostní situace či stávka třetí strany, však tento nárok zaniká, za situace, za něž aerolinie nemohou, se od nich člověk odškodnění nedočká.
matka s dítětem
A pokud se ho nedočká ani tehdy, když na něj má jednoznačně nárok? Když se letecká společnost dejme tomu neoprávněně vymlouvá na zmíněné situace, jež nemohla ovlivnit, případně když nekomunikuje?
V takovém případě nezbývá, než se domáhat kompenzace za zpožděný lettřeba i soudní cestou. Na což ale lidé nejednou nemají žaludek, nedostává se jim času, sil a znalostí na proces, jenž se může vléci hodně dlouho a přinést vlastně nejistý výsledek. A na to provinilé letecké společnosti nejednou spoléhají.
letadla na ploše
Ovšem rozumný člověk to nevzdá. Zejména když se může kdykoliv jednoduše obrátit na právníky, kteří se na tuto problematiku specializují, odškodnění mu klidně i vysoudí a teprve poté, co člověk náhradu získá, si žádají svou provizi.
Což je, jak jistě uznáte, bezvadná nabídka. Jíž by jen blázen nevyužil. Zejména když takové odškodné může dosáhnout až šesti set eur.