Věci, které musíte vědět o hypotéce

Toužíte po vlastním bydlení, ať už v rodinném domě nebo bytě, ale nemáte dostatek financí k jeho pořízení? V takovém případě je ten správný čas na sjednání hypotéky. Pro většinu z nás tento úvěr představuje jeden z největších závazků, pro které se za život rozhodnou. Jedná se o úvěr, který mohou někteří splácet po většinu produktivního života. Není se tedy čemu divit, že nám ještě před vstupe do banky koluje v hlavě celá řada otázek. Pojďme si tedy společně odpovědět na ty nejčastější.

Co to vlastně je hypotéka?

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je dlouhodobá půjčka, která je zpravidla poskytována na nákup, přestavbu či rekonstrukci nemovitosti. Tento druh úvěru najdete téměř u většiny bankovních společností a s jeho pomocí se dá financovat vlastní bydlení, které se nachází na území České republiky.

Bydlení v novém

Hypoteční úvěry se velmi často mohou vyšplhat až do řádů milionů korun, i z tohoto důvodu musí být tedy vždy zajištěny nemovitostí. Pokud to okolnosti dovolí, většinou se jedná o nemovitost, na kterou je sjednaná hypotéka. Může se však jednat i o jiný objekt. V případě stavby rodinného domu, jsou většinou finance uvolňovány postupně dle fáze výstavby, pokud není zástavou jiná nemovitost.

Předání klíčů

Existuje i neúčelová hypotéka?

Hypoteční úvěr na bydlení je sám o sobě účelový produkt, který není možné sjednat s jiným záměrem než k pořízení vlastní nemovitosti, či k její rekonstrukci. Nutně přitom nezáleží, zda se jedná o dům či byt. Setkat se samozřejmě můžete i s tzv. neúčelovými hypotékami, kde není zapotřebí bance dokládat účel úvěru. Jedná se o americké hypotéky, které najdete jak v bankovním, tak nebankovním sektoru. Nebankovní hypotéky mají tu výhodu, že je mnohdy sjednáte za velmi přívětivých podmínek, ovšem s poměrně vysokou úrokovou sazbou. Poskytovatelé těchto úvěrů ovšem nabízí otevřenou náruč i pro tzv. rizikové žadatele.