Lupénka

Obávaná lupénka postihuje až 3 % lidí. Onemocnění má dva vrcholy výskytu, první v 16-22 letech, druhý v 56-60 letech. Lupénka se týká obou pohlaví. A co je důležité vědět? Jde o zánětlivé autoimunní onemocnění, které probíhá chronicky.
ženy s nadváhou

Od slova – odlupovat se

Název nemoci – lupénka je odvozen od slova „odlupovat se“. Na místech lupénkových ložisek dojde k nepřirozenému zhrubnutí kůže, červenání a odlupování kůže. Kožní buňky tu dorůstají rychleji, než je zdrávo a žádoucí a nestihnou se včas spotřebovat. Lupénka se ráda objevuje na kolenou a loktech, ale může se vyskytovat po celé těle. Většinou tato choroba napadá tělo symetricky, tedy když se ukáže na pravém lokti, záhy se objeví i na tom levém.
 

Příčina a spouštěče

Přesnou příčinu, proč lupénka vzniká, zatím neznáme. Ale víme, které spouštěče hrají důležitou roli.  Jedná se např. o dědičnost, špatnou imunitu, infekce, některé viry, podráždění kůže chemickou látkou, hormonální změny, těhotenství, obezitu, očkování aj.
 

Léčba

K lékaři jděte hned, jakmile objevíte jakoukoli změnu kůže. Potvrdí-li lékař – dermatolog diagnózu, pacient je poučen, jak postupovat v léčbě. Často se předepisují léky a masti, které pomohou ke zklidnění vyrážky. U lehčích případů se osvědčily koupele s minerálními solemi, těžké případy se léčí chemickými preparáty. V poslední době, zaznamenala úspěch v léčení psoriázy, také biologická léčba, která zasahuje do imunitních mechanizmů. Tlumí zánět v časné fázi, tedy v situaci, kdy ještě není dostatečně nastartovaný.
 zdravotník v laboratoři

Co ulehčí potíže

Jako u každé chronické nemoci, je dobré dodržovat zdravý životní styl, racionálně se stravovat, nekouřit, nepít alkohol, dostatečně odpočívat, spát a odpoutat se od stresu. Mnohým pacientům se osvědčil pobyt u moře. Ke zmírnění přípravků se také doporučuje kosmetika z Mrtvého moře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup